Sihtasutuse Noored Olümpiale (edaspidi Sihtasutus) stipendiumikonkursil võivad kandideerida kõik 18 kuni 23-aastased olümpia individuaalalasid harrastavad sportlased, kellel on ambitsioon jõuda spordimaailma absoluutsesse tippu.
Stipendiumi eesmärgiks on toetada noori sportlasi üleminekuperioodil noorte võistlusklassist täiskasvanute hulka, julgustada noori sporditalente tippspordiga tegelema ning pakkuda koolitusi ja tugiteenuseid, et soodustada noorsportlaste kiiremat ning jätkusuutlikumat arengut.
Stipendiumi suurus sõltub sihtasutuse rahalistest võimalustest ja on piiratud 12 000 euroga sportlase kohta kalendriaasta jooksul.
Stipendium määratakse terveks olümpiatsükliks ehk kuni neljaks aastaks toetamaks pikaajaliste eesmärkide seadmist ja täitmist sportlase poolt. Suveolümpiaalade sportlastele makstakse stipendiumi selle väljakuulutamisest kuni stipendiaadi spordiala järgmise olümpia toimumise aasta septembrini. Taliolümpiaalade sportlastele makstakse stipendiumi selle väljakuulutamisest kuni stipendiaadi spordiala järgmise olümpia toimumise aasta aprillini.
Stipendiumist kuni 1/3 võib olla suunatud Sihtasutuse poolt valitud koolituste kulude katteks, milles Stipendiaadil on kohustus osaleda.
Stipendiumi rahaline osa on mõeldud igapäevaste treening- ja/või võistluskulude katteks. Stipendiumi täpne sihtotstarve sätestatakse sportlase ja sihtasutuse vahel sõlmitavas toetuslepingus.
Stipendiumi saaja(d) valib Sihtasutuse poolt kokku kutsutud komisjon (edaspidi Komisjon). Komisjon on viie kuni seitsmeliikmeline, kellest kuni kaks on Sihtasutuse esindajad ja ülejäänud iseseisvad liikmed. Komisjoni nimelise koosseisu kinnitab Sihtasutuse nõukogu.
Stipendiaatide valikul juhindub Komisjon põhimõttest, et stipendium annaks olulise panuse sportlase arengusse, aidates sel moel täita sportlase seatud treening- ja võistluseesmärke. Stipendiumi määramisel hinnatakse a. sportlase eesmärkide selget seotust Eesti esindamisega olümpiamängudel b. sportlase potentsiaali saavutada tipptulemusi oma spordialal
Oma kandidaadi võivad esitada eelpooltoodud nõuetele vastavad sportlased ise kui ka nende treenerid, juhendajad, spordiklubid ja –alaliidud.
Info stipendiumikonkursi sh. konkursi täpsete tingimuste ja taotluste esitamise tähtaja kohta avaldab Sihtasutus oma kodulehel, sotsiaalmeedias ja teiste avalike infokanalite kaudu.
Stipendiumi taotlemiseks peab kandidaat esitama konkursitingimustele vastava avalduse koos isikuandmete ja lühielulooga. Muuhulgas peab kandidaat: a. esitama kuni 5 minuti pikkuse motivatsioonivideo b. esitama elulookirjelduse c. esitama enda kui sportlase eneseanalüüsi, lühi- ja pikaajalised sportlikud eesmärgid ja visiooni, kuidas nende täitmiseni jõuda ning seeläbi põhjendama toetuse vajalikkust d. esitama aastaeelarve, kus on kajastatud stipendiumiperioodil sportlase ettevalmistusega seotud kulutused ning stipendiumi kasutamine. Sportlasel on kohustus põhjendada, kuidas aitavad stipendiumiga rahastatavad tegevused kaasa tema arengule ning sportlike eesmärkide täitmisele.
Komisjon võib vajadusel paluda nõu ja soovitusi stipendiumi määramiseks teistelt valdkonna ekspertidelt.
Sihtasutusel ja Komisjonil on õigus kandidaatide kohta küsida lisateavet taotleja spordiklubilt, lähikondlastelt, alaliidult vms. institutsioonilt.
Stipendiumikonkurss kuulutatakse välja ainult juhul, kui Sihtasutuse juhatusel on olemas kindlus Sihtasutuse võimekuses pakkuda olulist rahalist toetust ühele või mitmele sportlasele terve olümpiatsükli jooksul.
Stipendiumikonkurss on avalik.
Stipendiumi määramisel sõlmib Sihtasutus sportlasega stipendiumi- või toetuslepingu, millesmääratakse ära mõlema osapoole õigused ja kohustused.
Stipendiumi saajal on muu hulgas kohustus a. kasutada stipendiumit ainult stipendiumilepingus sätestatud otstarbel va. juhul, kui ei ole Sihtasutusega sõlmitud eraldi kirjalikku erikokkulepet b. osaleda Sihtasutuse poolt stipendiumilepingu alusel organiseeritud koolitustel ja vaimse treeningu koostööl c. osaleda kaks korda aastas Sihtasutuse poolt korraldatud arenguvestlustel d. esitada stipendiumi saamise perioodil võistlushooaja lõpus (talialade puhul hiljemalt mai lõpuks ja suvealade puhul hiljemalt oktoobri lõpuks) Sihtasutusele ja Komisjonile ülevaate tehtud kulutustest koos kuludokumentidega ning uue aasta eelarve koos stipendiumi kasutamise selgitustega e. anda kuiselt ülevaateid oma treeningutest ja võistlustest Sihtasutuse sotsiaalmeedias
Stipendiaadilt eeldatakse olümpiaideaalidele vastavat käitumist ning laitmatut ühiskondlikku ja sportlikku reputatsiooni.
Sihtasutusel on õigus stipendiumileping katkestada, kui stipendiaat rikub lepingutingimusi sh. a. ei kasuta stipendiumi lepingus sätestatud sihtotstarbe kohaselt b. ei esita nõuetekohast ülevaated stipendiumi kasutamise kohta ja uue aasta eelarvet lepingus sätestatud tähtajaks c. stipendiaadile määratakse väärteokaristus või stipendiaat käitub avalikult ebasportlikult või selgelt ebasobivalt (nt. alkoholi- või narkojoobes).
Sihtasutusel on õigus sportlaselt kogu antud stipendium tagasiulatuvalt tagasi nõuda, kui sportlasele määratakse dopingu- või kriminaalkaristus.
Sihtasutusel on õigus stipendiumileping katkestada, kui Sihtasutusel pole piisavalt rahalisi vahendeid järgneva stipendiumi osamakse teostamiseks.
Kinnitatud SA Noored Olümpiale nõukogu 18.novembri 2021 otsusega